Obec Doloplazy
okr. Prostějov

O nás

obec DoloplazyVznik obce se datuje do r. 1354, Doloplazy byly tehdy sídlem alodiálního statku. První zmínka o Poličkách pochází z roku 1348. Obě obce byly sloučeny v r. 1953, Poličky se staly místní částí Doloplaz. Obec zahrnuje katastrální území Doloplazy a Poličky o rozloze 291 ha.

Území Doloplaz je součástí Hornomoravského úvalu, terén je mírně členitý svažující se k vodním tokům říček Brodečky a Želečky. Nadmořská výška 208- 256 m n.m.

Obec náleží do mikroregionu Němčicko, okres Prostějov, Olomoucký kraj.

V současnosti zde žije 560 obyvatel, z toho mládeže do 18 let  18%, od 18 do 50 let téměř polovina a nad 50 let  více než 30%, průměrný věk 40,5 (údaje k 1.1.2014).

Obec je napojena státními silnicemi III. třídy a železniční tratí. V obci je autobusová zastávka. Několik km od obce je sjezd na dálnice (Brno-Prostějov-Olomouc,..., Brno- Kroměříž-Zlín,...).

Obec je zřizovatelem Mateřské školy. V budově zámku sídlí obecní úřad a denní ordinace praktického lékaře, což oceňují především starší občané. Sídlí zde i MAS Na cestě k prosperitě. Majetkem obce je i místní prodejna potravin. Rozvíjí se malé a střední podnikání. Obec je zapojena do aktivní činnosti mikroregionu „Němčicko". Má vybudovanou čističku odpadní vod s hloubkovou kanalizací, vodovod a je plně plynofikována. V r. 2012 byla dostavěna větev hloubkové kanalizace v ulici směr Želeč (dotace OK).

V obci je místní bezdrátový rozhlas, na obecním úřadě je místní pracoviště Czech Point, mateřská škola, obecní prodejna i místní knihovna využívá internet, který je přístupný i veřejnosti. Obec vydává čtvrtletník „Zpravodaj obce Doloplazy a místní části Poličky".

Původně byly Doloplazy krátkou ulicovkou uzavřenou budovou zámku, výstavba cukrovaru a železnice v 19. stol. a s tím spojený rozvoj obce však tuto strukturu setřel. V Poličkách zůstala do jisté míry zachována struktura návesní vsi s dominantou nejvýše položené kapličky.

Obci Doloplazy dominuje soubor zámku v parkem. Původně renesanční zámek, přestavěný v r. 1729 v barokní podobě, vyhořel v roce 1904. V r. 1905 započato se stavbou nového zámku v historizujícím slohu německé vily. Přilehlé zámecké budovy, střecha zámku i nádvoří byly v nedávných letech zrekonstruovány, provedena byla i revitalizace zámeckého anglického parku. Opraveny  byly i kapličky  Cyrila a Metoděje a Andělů strážných, také boží muka v polích má nový kabát. Restaurovány byly  sochy před kaplí, upraveno přilehlé prostranství. Zrestaurován byl i kříž u cesty při výjezdu z obce směr Nezamyslice, který společně s druhým křížem na opačném konci obce vyznačoval  v minulosti začátek a konec vesnice. Nově vystavěn kříž u cesty v Poličkách.

O nás

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Organizace